Trainen in een drukke sportschool: wat doe je als alles bezet is?

Bereid bekende alternatieven voor, kies tussen wachten en wisselen en houd je training vergelijkbaar.

Redactie Gespierd LichaamGepubliceerd 4 min leestijd
Verschillende trainingsplekken en sporttassen in een ruime sportschool

Je komt voor je geplande oefening, maar het rack of apparaat is bezet. Vraag eerst hoeveel sets iemand nog heeft. Daarna kies je tussen wachten, de volgorde aanpassen of een bekende vervanging.

Maak vóór een druk trainingsuur een korte reservekeuze. Die helpt vooral als je weinig tijd hebt. Een alternatief dat je nog nooit hebt gedaan vraagt uitleg en een nieuwe belastingkeuze; dat is iets anders dan snel verdergaan met vertrouwd werk.

Kies tussen drie oplossingen

Mogelijkheid Wanneer ze praktisch kan zijn Wat je noteert
Even wachten Nog één set en je hebt tijd Alleen een duidelijk afwijkende pauze
Volgorde verschuiven Een andere geplande oefening is vrij Dat de gebruikelijke volgorde veranderde
Bekende oefening vervangen Lang wachten past niet in je sessie Exacte variant, apparaat en eigen belasting

Je kunt ook vragen of afwisselen mogelijk is, wanneer het om hetzelfde toestel gaat en jullie de instellingen gemakkelijk kunnen terugzetten. Reken er niet op dat iedereen dat wil of dat iedere opstelling daarvoor geschikt is. Spreek het af voordat je materiaal verplaatst.

Bewaar de belangrijkste oefening

Heeft één oefening duidelijke prioriteit, geef wachten dan eerst een kans. Wil je specifiek je bench press verbeteren, dan is een willekeurige armoefening geen vervanging van die taak. Kijk of je een kleine aanpassing kunt doen zonder je hoofddoel te verliezen.

Wanneer je eerst een andere zware oefening doet, kan de oorspronkelijke eerste oefening anders aanvoelen. De gids over oefenvolgorde legt uit waarom je een gewijzigde plek in je logboek wilt herkennen. Een mindere set na ander werk hoeft geen plotseling verlies van kracht te betekenen.

Maak een klein reserveplan

Kies per veelbezette plek hooguit een bekende uitwijkmogelijkheid. Meer keuzes maken de beslissing tijdens de training vaak juist langer. Baseer die reserve op het doel van die plek in je schema.

Voor een beenoefening kunnen een squat en leg press beide relevant zijn in de weekplanning. Ze zijn geen exacte kopieën. De benodigde opstelling en uitvoering verschillen, dus gebruik alleen een variant waarvan je de uitvoering al kent.

Een lat pulldown en seated row zijn allebei trekoefeningen, maar de richting verschilt. Wissel niet ongemerkt alsof je dezelfde oefening hebt gedaan. Wil je juist die specifieke beweging oefenen, dan kan wachten of later terugkomen beter passen.

Begin bij een vervanging met een eigen gewicht

Neem het aantal kilogrammen van het bezette apparaat niet over op het alternatief. Machines en vrije gewichten zijn niet rechtstreeks om te rekenen. Bij een onbekende belasting volg je de stappen voor startgewicht kiezen.

Noteer bijvoorbeeld: ‘gewone seated row bezet; ander model; stoelstand 3; 25 kg; 10/10’. Vergelijk de volgende keer met deze uitvoering en niet automatisch met je gewone apparaat. De vergelijking apparaten of vrije gewichten helpt om het materiaalverschil te begrijpen.

Laat het schema niet ongemerkt groeien

Een reserveoefening vervangt een afgesproken onderdeel. Ze komt niet automatisch bovenop alle geplande sets wanneer het apparaat later vrijkomt. Anders wordt een oplossing voor wachten onverwacht een langere en zwaardere sessie.

Heb je 45 minuten, bepaal dan vooraf wat je zeker wilt doen en welk aanvullend werk kan vervallen. Kort niet alle rustpauzes drastisch in om verloren wachttijd terug te winnen. Dan verandert ook de uitvoering van de rest van je training.

Leer van terugkerende drukte

Schrijf na afloop kort op waar de wachttijd ontstond. Gebeurt dat iedere week bij hetzelfde toestel, pas je vaste planning dan aan in plaats van telkens noodoplossingen te verzamelen. Een ander tijdstip, een andere dag of een vertrouwde materiaalkeuze kan praktischer zijn.

Noteer na de aangepaste sessie welke oefeningen en sets je hebt uitgevoerd. Gebruik die gegevens als je later opnieuw dezelfde reserveoefening doet.

Bronnen

  1. Nunes et al. — Exercise order, strength gains and muscle hypertrophy
  2. Haugen et al. — Free-weight versus machine-based strength training